Příznaky osteochondrózy hrudní páteře a její léčba

osteochondróza hrudní páteře

Nejméně častý typ osteochondrózy byl vždy považován za osteochondrózu hrudní páteře. Dnes se však tato nemoc stala častější. Před několika desetiletími byla osteochondróza hrudní oblasti onemocněním starších lidí, ale v průběhu let se tato diagnóza rozšířila mezi mladými lidmi a dokonce i dětmi.

Co je to za nemoc

Osteochondróza hrudní páteře je způsobena dystrofickými a degenerativními změnami, které vedou k narušení vazivového aparátu, sousedních obratlů a kloubů a mohou způsobit jejich destrukci. Trpí tím jak kosti, tak vazivový aparát, svaly a chrupavky.

Má několik specifických vlastností:

 1. Hrudní páteř je funkčně odlišná od krční a bederní oblasti v důsledku nečinnosti. To je způsobeno zvláštností struktury hrudníku, kde obratle a žebra tvoří silnou strukturu, která je zcela spolehlivě chráněna před zraněním.
 2. Navíc tato část páteře zažívá menší zátěž ve srovnání s krkem nebo spodní částí zad. V tomto ohledu jsou u ní méně časté problémy, jako je protruze ploténky, posunutí obratlů nebo intervertebrální kýla.
 3. Všechny tyto faktory ztěžují včasnou diagnostiku osteochondrózy kvůli absenci příznaků. Osteochondróza hrudní oblasti se zpravidla začíná projevovat v již pokročilém stádiu onemocnění.

Osteochondróza je zvláště nebezpečná pro děti a dospívající. Jejich pohybový aparát se vlivem nemoci deformuje ještě dříve, než se plně zformuje a zpevní.

Příznaky onemocnění

Pacienti s tímto onemocněním si nejčastěji stěžují na následující charakteristické příznaky:

 • bolesti tupé nebo bolestivé povahy v lopatkách, zvyšují se, pokud je tělo dlouhé bez pohybu, s hlubokým dýcháním a zvedáním závaží;
 • pocit tísně na hrudi;
 • často je bolest pásová;
 • v některých částech těla je necitlivost;
 • zimnice;
 • nízká teplota dolní části těla;
 • průjem, zácpa, plynatost;
 • interkostální neuralgie;
 • bolest a narušení břišních svalů;
 • nevolnost, pálení žáhy.
bolest na hrudi s osteochondrózou

Některé příznaky osteochondrózy jsou charakteristické i pro jiná nebezpečná onemocnění, např. anginu pectoris, srdeční infarkt, žaludeční vředy, zápal plic atd. Proto je nutné vyšetření úzkými odborníky.

Bolest, která se při tomto onemocnění vyskytuje, se obvykle dělí na dva typy: dorsago a dorsalgie.

 1. Dorsago označuje ostrou, náhlou silnou bolest. Tomuto syndromu podléhají lidé, kteří zůstávají dlouhou dobu v sedě a ohýbají se přes stůl. Ve chvíli, kdy člověk vstane z pracoviště, se dostaví ostrá bolest, která se s dýcháním zvyšuje a omezuje práci horní části páteře.
 2. Dorsalgie je charakterizována pomalým nárůstem bolesti. Po několik týdnů může pacient pociťovat pouze nepohodlí a mírnou bolest. Bolestivé pocity zesílí při hlubokém dýchání nebo záklonu těla, při spánku nebo jiném dlouhém pobytu těla bez pohybu.

Příčiny osteochondrózy hrudní oblasti

Příčinou onemocnění jsou patologické změny ve struktuře páteře, mají degenerativní charakter a postihují jak kost, chrupavku, tak svalovou tkáň. Takové patologické poruchy mohou vést k:

 • intervertebrální kýla, nadváha;
 • dědičná predispozice k patologii páteře;
 • zničení chrupavky;
 • poruchy krevního oběhu v páteři;
 • nedostatek vápníku;
 • nadměrné nebo iracionální zatížení, nesprávné zvedání těžkých předmětů;
 • sedavý způsob života, úrazy, zakřivení páteře.

Léčba doma

Léčba osteochondrózy by měla začít návštěvou neurologa. Vzhledem k tomu, že její příznaky jsou podobné jako u jiných onemocnění, je důležité vyloučit jiné závažné patologie. Proces ošetření se zpravidla skládá ze dvou fází:

 1. Odstranění syndromu bolesti.
 2. Odstranění příčin onemocnění.
bolesti zad u hrudní osteochondrózy

Nesteroidní protizánětlivé léky se používají ke zmírnění bolesti a uvolnění svalových křečí. V budoucnu se pod dohledem lékaře provádí řada terapeutických opatření, která se skládají z gymnastiky, stravy, fyzioterapeutických postupů a v případě vážné patologie chirurgického zákroku.

Je důležité vědět! Je extrémně nebezpečné nezávisle diagnostikovat a léčit osteochondrózu hrudní páteře. Jednou z patologií, které způsobují toto onemocnění, je intervertebrální kýla, jejíž léčbu provádí pouze lékař, nejčastěji chirurgicky.

Někdy během období exacerbace zažívá pacient tak silnou bolest, že ji lze zastavit pouze v nemocničním prostředí. Pokud je bolest snesitelná a léčitelná analgetickými léky, lze léčbu provádět doma, ale pod dohledem lékaře. V akutní fázi onemocnění by měl pacient:

 • dodržovat klid na lůžku;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • Dělejte masáž;
 • používejte doporučené masti, gely a krémy;
 • jíst zdravé jídlo, snížit množství tuku a vyloučit alkohol;
 • dodržovat předpisy odborného lékaře a užívat léky v souladu s předpisem.

Po konzultaci s neurologem lze provádět terapeutická cvičení a fyzioterapii.

Důležitým faktorem při léčbě osteochondrózy je úplný odpočinek páteře během spánku. K tomu byste měli používat ortopedická zařízení: speciální polštáře, ortopedickou matraci. Správně zvolené doplňky na spaní pomohou páteři zaujmout správnou polohu a zotavit se.

Pozornost! Lidé s diagnózou osteochondrózy by si neměli vybírat matraci se zvýšenou tuhostí, může pomoci narovnat přirozené křivky páteře.

Léky na léčbu

Prvním krokem v léčbě osteochondrózy by měla být úleva od bolesti pro pacienta. K tomu se používají nesteroidní léky předepsané lékařem. Tyto léky musí být používány přísně podle pokynů, protože mají mnoho kontraindikací a způsobují vážné poškození trávicího traktu.

Je třeba si uvědomit, že neléčí příčinu onemocnění, proto je po odeznění akutního období onemocnění nutné pokračovat v léčbě jinými metodami navrženými lékařem.

Současně s užíváním léků proti bolesti může být předepsán kurz vitaminové terapie. Kromě toho svalové relaxanty pomohou uvolnit křeče z postižených svalů. Tyto léky nepodléhají samoaplikaci a předepisuje je pouze ošetřující lékař.

Po odstranění bolesti začíná proces obnovy krevního oběhu a výživy poškozených tkání. K tomu se používají léky, které obnovují spojení mezi nervovými zakončeními a poškozenými cévami.

Masti

Jmenování léků pro vnější aplikaci je jednou z široce používaných metod léčby osteochondrózy. Farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu mastí. Používají se protizánětlivé a analgetické masti. Tyto masti mají nejen analgetické vlastnosti, ale také pomáhají zmírnit zánět, snížit otoky a obnovit pohyblivost kloubů a odstranit jejich ztuhlost.

Masti komplexního působení, kromě výše uvedených vlastností, mají hojivý, antitrombotický a antimikrobiální účinek. Takové masti se nejlépe používají ve dne a používají je na postiženou oblast pokožky. Po nanesení masti lze bolavé místo zabalit teplým šátkem. Tyto masti jsou nejúčinnější během remise, kdy bolest není akutní, ale spíše bolestivá.

injekce

V akutním období onemocnění, kdy pacient pociťuje silné bolesti, nemusí být účinek tablet na zmírnění příznaků dostatečný. V těchto případech ošetřující lékař předepisuje injekce léků s analgetickými a protizánětlivými vlastnostmi.

Kromě toho by měla být provedena injekce vitamínů B.

Léčba lidovými prostředky

Váleček na vyvalování těsta vám pomůže ulevit od bolesti a na dlouhou dobu na tento neduh zapomenout. Abyste dosáhli dobrého výsledku, neměli byste být líní a dávat proceduru 15-20 minut denně. Střídavě lehce poklepávejte válečkem na obě ramena, páteř a lopatky. Poté se váleček položí na tvrdý a rovný povrch, nejlépe na podlahu a položí se na něj zády. Rolujte válečkem po dobu 10-15 minut.

Tření

Vynikající náhradou lékárenských mastí bude vlastní tření.

 1. Vezměte 200 ml trojitého kolínského, lékařského a kafrového alkoholu. Smíchejte všechny tekutiny do sklenice a přidejte 100 g drcených květů měsíčku. Sklenice se uzavře a nechá se dva týdny na tmavém místě. Připravené tření může třít bolestivé oblasti s osteochondrózou: ramena, záda, hrudník atd.
 2. Vezměte 1 lžičku. chmelové hlávky v prášku a smícháme s rozpuštěným vepřovým sádlem v poměru 1: 1. Tato mast potírá bolestivou část páteře.

Orální tinktury

Brusinka
 1. 80 g brusinkových listů zalijte litrem vroucí vody. Směs by měla být vyluhována po dobu nejméně 2 hodin.
 2. Poté musí být infuze filtrována a spojena s 350 ml vodky. Na mírném ohni se směs musí zahřát na teplotu 60 stupňů a poté nechat 10 minut vařit.
 3. Půl sklenice výsledné tinktury je třeba vypít na lačný žaludek alespoň třikrát denně. Průběh přijetí je 7-8 měsíců.
brusinková šťáva pro hrudní osteochondrózu
Sběr bylinek
 1. Vezměte 3 polévkové lžíce. l. bobule viburnum, 2 polévkové lžíce. l. květy heřmánku a březové listy, 1 polévková lžíce. l. měsíček a elecampan.
 2. V termosce smíchejte rostlinné suroviny a litr vroucí vody.
 3. Musíte trvat na směsi po dobu nejméně tří hodin, poté si dát sklenici třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Pozornost! Léčba lidovými léky by měla být prováděna vedle terapie předepsané ošetřujícím lékařem. Alternativní metody nemohou plně nahradit komplexní léčbu.

Cvičení pro léčbu osteochondrózy

Po dohodě s lékařem můžete začít s terapeutickým cvičením. Před prováděním cvičení je nutné provést zahřátí: kývání paží a nohou, naklánění a rotace trupu, otáčení hlavy. To pomůže zahřát a připravit svaly a vazy. Samotná gymnastika zahrnuje několik cvičení:

 1. Ve vzpřímené poloze pomalu zvedněte ramena a poté je také pomalu snižte.
 2. V dalším cvičení by se ramena měla střídavě zvedat a spouštět, nejprve levá, poté pravá.
 3. Postavte se rovně a natáhněte ruce podél těla. Pomalu se střídavě naklánějte doprava a doleva, aniž byste sundali ruce z těla.
 4. Chcete-li provést cvičení, lehněte si na břicho a zvedněte hrudník z podlahy. Zároveň by měly být paže nataženy dopředu nad hlavu. V této poloze musíte zůstat 10 sekund. Poté jsou ruce sepjaty za zády a znovu drženy po dobu 10 sekund.
 5. Posaďte se na židli s pevným rovným opěradlem. Odpočívejte v něm a zkuste se ohnout.

Pozornost! Pokud vám cvičení způsobí silný záchvat bolesti, měli byste okamžitě přestat a odpočívat po dobu 5 minut.

Prevence nemoci

Osteochondróza je poměrně závažné onemocnění, kterému je snazší předcházet než léčit. Chcete-li chránit svou páteř, měli byste dodržovat řadu doporučení:

bolest zad s osteochondrózou hrudní oblasti
 1. Racionální pohybová aktivita. Pokud vaše práce zahrnuje dlouhé sezení, určitě si udělejte přestávky na zahřátí. Dělejte více procházek na čerstvém vzduchu.
 2. Neměli byste zvedat závaží a pokud je to nutné, udělejte to správně.
 3. Vyvarujte se podchlazení.
 4. Problémy s páteří pomohou vyhnout se dietě založené na konzumaci potravin bohatých na bílkoviny, snížení množství tučných jídel. Dokonale posiluje páteř a vazivový aparát aspik, aspik a rosol.
 5. Hlídejte si váhu, lidé s nadváhou se téměř vždy odsoudí k problémům s páteří.
 6. Pro spánek používejte ortopedickou matraci a polštář.

Léčba osteochondrózy hrudní oblasti bude účinná s integrovaným přístupem. Nezapomeňte kombinovat terapii předepsanou lékařem a alternativní metody léčby s gymnastikou a masáží. Po vymizení příznaků nezapomeňte provést všechna preventivní opatření, abyste zabránili relapsům.